I edycja konkursu "Zielone Miasta - w stronę przyszłości"
Jak to się zaczęło?
Projekt Zielone miasta - w stronę przyszłości! rozpoczął się w 2013 roku. Zorganizowaliśmy wówczas serię szkoleń dla przedstawicieli władz samorządowych. Celem szkoleń była odpowiedź na pytania, w jaki spoób poprawić jakość życia mieszkańców miasta, jak gospodarować przestrzenią miejską z korzyścią dla człowieka i środowiśka, skąd wziąć fundusze na inwestycje miejskie.
Efektem szkoleń byl poradnik dobrych praktyk dostepny tutaj.
Rok 2014 - pierwsza edycja konkursu Zielone miasta - w stronę przyszłosci!
Zainspirowani ideą "Zielonych Stolic Europy" promowaną przez Komisję Europejską, postanowiliśmy przenieść ten sposób nagradzania miast stosujących i krzewiących ekologiczny rozwój, na polski grunt.
Pierwsza edycja konkursu "Zielone Miasta- w stronę przyszłości!" odbyła się w lipcu i sierpniu 2014 roku. Od samego początku wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W przeciągu dwóch miesięcy udało nam się zebrać ponad 60 wniosków od miast, które konkurowały ze sobą w ośmiu kategoriach:
- gospodarka wodno-ściekowa i ochrona wód,
- efektywność energetyczna w budownictwie,
- zieleń w mieście,
- transport ekologiczny i infrastruktura drogowa,
- ochrona powietrza,
- system zapobiegania powstawaniu odpadów i ich ponownego wykorzystywania,
- planowanie i realizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem ZIT.
11 sierpnia 2014 roku Kapituła Konkursu, składająca się z ekspertów powołanych przez Ministerstwo Środowiska przedstawiła laureatów nagrody głównej.
W kategorii "gospodarka wodno-ściekowa i ochrona wód" nagrodę główną otrzymał Gdańsk, za realizację projektu pt.: "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku".
Kategoria "zieleń w mieście" miała aż dwóch laureatów: Chojnice (za realizację projektu "Rewitalizacja Parku 1000-lecia w Chojnicach") oraz Tczew (projekt "Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Tczewie").
W kategorii "efektywność energetyczna w budownictwie" – Laureatem Konkursu zostało miasto Bydgoszcz, które przekonało Kapitułę realizacją projektu pt.: "Budowa Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii".
Folder podsumowujący konkurs 2014
Laureaci konkursu "Zielone miasta- w stronę przyszłości!" wzięli udział w uroczystej gali, która odbyła się w 4 listopada 2014. Ręcznie robione szklane statuetki odebrali przedstawiciele miast z całej Polski. Poza statuetkami nagrodą w konkursie był cykl czterodniowych wizyt studyjnych w miastach uhonorowanych tytułem "Zielonej Stolicy Europy". Zwycięzcy mieli okazję we wrześniu i w październiku 2014 roku wymienić się pomysłami i dobrymi praktykami z takimi miastami jak: Bristol, Kopenhaga, Vitoria-Gasteiz oraz Sztokholm.
Bristol
Bristol został nagrodzony tytułem Zielonej Stolicy Europy w 2015. Miasto zostało wyróżnione przede wszystkim za innowacyjne i odważne plany w dziedzinie zrównoważonego transportu i pozyskiwania energii. Na uwagę zasługuje też strategia promocyjna miasta, propagująca ekologiczny i odpowiedzialny rozwój.
Kopenhaga
Rok 2014 był rokiem Kopenhagi. O przyznaniu tytułu zadecydowały szczególne osiągnięcia we wdrażaniu wieloletnich, innowacyjnych planów zrównoważonego rozwoju miasta. Kopenhaga opracowała wiele modelowych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w innych aglomeracjach.
Sztokholm
Wiele lat pracy ze środowiskiem uczyniło Sztokholm jednym z najczystszych i najpiękniejszych miast na świecie. W 2010 roku miasto zostało wyróżnione jako pierwsze tytułem Zielonej Stolicy Europy. W granicach Sztokholmu znajduje się siedem rezerwatów natury, jeden rezerwat kulturowy i jeden miejski park narodowy.
Vitoria Gasteiz
Hiszpańska stolica regionu Vitoria-Gaisteiz została laureatem nagrody „Zielona Stolica Europy” w 2012 r. Na szczegolną uwagę w tym mieście zasługuje „Zielony pas” - w połowie naturalny zielony obszar, odzyskany z obszarów zdegradowanych - otaczający centrum miasta i zapewniający mieszkającym dostęp do zielonej, otwartej przestrzeni.
Duże zainteresowanie, a także ogrom korzyści płynących z tego rodzaju inicjatywy, skłoniło nas do organizacji drugiej edycji konkursu, do udziału w której serdecznie zachęcamy każde z miast, któremu nie jest obojętny los otaczającego nas środowiska.
Zapraszamy!